Nowe Standardy Akredytacyjne dla Całodobowej i Stacjonarnej Opieki Szpitalnej – Co przynoszą wytyczne z 6 września 2024 roku?
Na początku 2024 roku weszła w życie Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która uchyliła dotychczasową ustawę o akredytacji w ochronie zdrowia. Przez 15 lat funkcjonowania poprzedniej ustawy rynek ochrony zdrowia, technologie medyczne oraz oczekiwania pacjentów zmieniły się, a razem z nimi, poprzednie standardy akredytacyjne straciły na aktualności.
Nowe standardy akredytacyjne dla Opieki Szpitalnej
Nowe standardy akredytacyjne dla szpitali zostały opublikowane 6 września 2024 roku w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.
Zobacz cały dokument w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.
Zobacz cały dokument w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.
Dokument liczący 235 stron zawiera wytyczne, które kładą szczególny nacisk na wdrażanie procesów mających na celu stałą poprawę jakości obsługi pacjentów, zarówno pod względem klinicznym, jak i organizacyjnym. Ponadto, zwraca uwagę na identyfikację i analizę ryzyka związanego z leczeniem pacjentów oraz na ciągłe doskonalenie i raportowanie jakości.
Poznaj możliwości programu NotiMed i sprawdź, jak może pomóc sprostać wymaganiom akredytacyjnym.
Poznaj możliwości programu NotiMed i sprawdź, jak może pomóc sprostać wymaganiom akredytacyjnym.
Rola Rady Akredytacyjnej
Za opracowanie i aktualizowanie standardów odpowiada Rada Akredytacyjna, która będzie miała obowiązek dokonywać przeglądu obowiązujących wytycznych nie rzadziej niż raz na 5 lat. Ta elastyczność sprawi, że standardy będą stale dostosowywane do zmieniających się warunków i potrzeb systemu ochrony zdrowia.
Korzyści z Akredytacji
Posiadanie akredytacji zgodnej z nowymi standardami to dla szpitali nie tylko prestiż, ale również korzyść w postaci poprawy funkcjonowania placówki. Dostosowanie do wytycznych ma prowadzić do zwiększenia zaufania pacjentów oraz redukcji liczby błędów medycznych. Akredytacja ma również wspierać placówki w ubieganiu się o dodatkowe finansowanie.